ENGELLERİ SPORLA AŞIYORLAR!

Gençlik ve Spor Bakanlığı Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı, Gençlik Hizmetleri, Spor İlçe Müdürlüğü, Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu ve Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortak projesi olan "Engelleri sporla Aşıyoruz" TOHM Eryaman Tesislerinde Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirildi.

15 KASIM 2017

ADNAN HASANOĞLU "BİRÇOK ÖZEL ÇOCUĞUMUZUN BURADA HAYATI DEĞİŞECEK"

50 Okuldan, 1000 özel çocuğa ulaşılan proje kapsamında, özel öğrencilerin motorik ve fiziki özellikleri, performans ölçüm testleriyle tespit edildi.
Etimesgut ilçesindeki özel çocukların kişisel, fiziksel, sosyal ve zihinsel gelişimlerine katkı sunmak ve içlerinden Paralimpik sporcular yetiştirmek için planlanmış olan “Engelleri Sporla Aşıyorum” Projesi kapsamında hazırlanan programa; Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Adnan Hasanoğlu,Türkiye Özel Sporcular Federasyonu Asbaşkanı Ensar Kurt, Türkiye Özel Sporcular Federasyonu Genel Sekreter Adnan Öztürk, , Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Hamza Güneş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer Yıldırım, TOHM Koordinatörü Ali Sosanoğlu, özel öğrenciler ve aileleri katıldı.
Proje hakkında değerlendirmelerde bulunan Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Adnan Hasanoğlu;
“Milli sporculara uygulanan testler şimdi burada özel çocuklarımız için uygulanıyor. Bizim amacımız burada spora daha uygun çocuklarımızı tespit ederek 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nda ülkemizi atletizmde temsil edecek sporcular çıkarabilmek. Ve tabi ki sporu tanımayan çocukları sporla tanıştırabilmek de bizi çok mutlu ediyor. Çocuklarımızın özgüvenleri  yerine geliyor, sosyalleşiyorlar. Birçok özel çocuğumuzun burada hayatı değişecek. Atletizme yetenekli olan çocuklarımız bugün burada antrenörlerimiz tarafından tespit edilecek. Biz de şimdi ve bundan sonrası için elimizden gelen desteği sağlayacağız… “ dedi.

ENSAR KURT “BÜYÜK BİR HEYECANLA ÇIKTIK BU YOLA”

Proje Koordinatörü ve Türkiye Özel Sporcular Federasyonu Asbaşkanı Ensar Kurt ise proje hakkında açıklama yaparken :
“Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu olarak biz “Engelleri Sporla Aşıyorum” projesiyle binlerce özel çocuğumuza spor yaptırıyoruz. Normal şartlarda federasyonumuza belli seviyeye gelmiş sporcular geliyor, bu projeyle beraber Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’nın da destekleriyle Etimesgut’ta 50 okulda bir pilot uygulama gerçekleştirdik. Okul müdürlerimize, beden eğitimi öğretmenlerimize, özel eğitim öğretmenlerimize, Etimesgut kaymakamımızın himayelerinde, TOHM’da bir konferans verdik. Özel sporcular federasyonu nedir, özel sporcu nasıl yetişir, hangi yollardan geçer,  özel bir sporcu milli takıma gidebilmek adına hangi evrelerden geçer?  Bu soruların cevabını verdik… Federasyonumuz bu projeyi yürütmek adına büyük bir heyecanla yola çıktı. Bugün burada bu kadar katılım olması, bu kadar engelli çocuğumuzun engelleri sporla aşması ve sporu tanıması adına büyük adım atıldı.” İfadelerini kullandı.

AYFER YILDIRIM “ONLARIN GÖZLERİNDEKİ IŞILTI HER ŞEYE BEDEL”

Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer Yıldırım, özel öğrencilerin kişisel gelişimlerine destek olmak, onları sporla tanıştırarak ülkemizi ulusal ve uluslararası müsabakalarda temsil edecek ‘Paralimpik Milli Sporcu’lar yetiştirmek amacıyla imzalanan projenin hayata geçirilmesinden duyduğu mutluluğu ifade ederek; “Türkiye Özel Sporcular Federasyonu, Etimesgut Gençlik Hizmetleri ve İlçe Spor Müdürlüğü ve Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz olarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyoruz. Özel çocuklarımızın eğitilecekleri, eğlenecekleri, diğer insanlarla kaynaşacakları, sosyal etkinlikler yapacakları, beceriler kazanacakları, yeteneklerini geliştirebilecekleri bu tür faaliyetlere imza atmak hepimiz için özellikle de özel çocuklarımız ve aileleri için çok önemli. Özel çocuklarımızı sporla buluşturarak onların gözlerindeki ışıltıyı görmek, “Ben yapabiliyorum.” cümlesini onlardan duymak her şeye bedel.” diye konuştu.

Etimesgut Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Hamza Güneş, proje kapsamında bilgilendirme toplantıları ve okullarda yapılan tarama çalışmalarına değinirken şu şekilde konuştu:

“Özel öğrencilerimiz performans ve yetenek ölçümlerine göre hangi alanda spora yönlendirilmesi gerektiği yapılan çalışmalarla ortaya konulacak. Öğrencilerimizin kişisel gelişimlerine katkıda bulunmanın yanı sıra özel öğrencilerimizden ‘Paralimpik milli sporcular yetiştirmek projenin ortak hedefi.”

Festival havasında gerçekleştirilen programın sonunda özel çocuklara katılım belgesi ve madalyaları verildi.