Eğitim Seminerleri
Başkanlığımız tarafından milli takım sporcuları ile genel müdürlüğümüz TOHM antrenörleri, psikologlar, diyetisyenler ve fizyoterapistlere yönelik ihtiyaçları doğrultusunda eğitimler ve konferanslar düzenlenmektedir.

EĞİTİM ÇALIŞMALARI

24-26.11.2016

Spor Psikologları Eğitim Semineri

Ankara TOHM Binasında yapıldı

28-30.11.2016

Spor Diyetisyenleri Eğitim Semineri

Ankara TOHM Binasında yapıldı

19-20-21.01.2017

Spor Fizyoterapistleri Eğitim Semineri

Ankara TOHM Binasında yapıldı

24-26.02.2017

TOHM Antrenörleri ve Spor Fizyoterapistleri Eğitim Semineri

Antalya, 111 antrenör ve 15 fizyoterapist katılım sağladı

01.04.2017

Büyükler Serbest Güreş Milli Takım Kampı (Elmadağ)

Psikolojik destek hizmetleri test ve eğitim talebi ile gidildi, 18 sporcu katılım sağladı

19-20.04.2017

Kadın Güreş (Edirne-14 sporcu) ve Büyükler Grekoromen Güreş (İstanbul-28 sporcu) Milli Takım Kampı

Psikolojik destek hizmetleri test ve eğitim talebi ile gidildi, (14+28) 42 sporcu katılım sağladı

26-28.04.2017

İkinci TOHM Antrenörlerine Yönelik Eğitim Semineri

Antalya, 58 antrenör katıldı

07.07.2017

Aksaray Paralimpik Sporcular Kamp Eğitim Merkezi

Denetleme ve Sporcu Sağlığı Eğitimi, 22 sporcu
(görme engelli futbol milli takımından 13 sporcu, görme engelli judo milli takımından 9 sporcu)

5-8.10.2017

SEM Antrenörlerine Yönelik Eğitim Semineri

Antalya, 107 antrenör katıldı.

03.02.2018

Atıcılık Federasyonu Antrenör Gelişim Semineri

Antalya,


Birimimizde sağlık taraması, performans ölçme ve değerlendirme, sporcu sağlığı eğitimleri yapılan milli takımlara (olimpik ve paralimpik dâhil), TOHM takımlarına ve SEM takımlarına ait bilgileri aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

2019

No.

Tarih

Takımlar

Sayı

1

07.01.2019

İzmir TOHM Cimnastik Takımı

20

2

14.01.2019

TOHM Cimnastik Takımı (Ankara-Bolu)

22

3

28.01.2019

Badminton Milli Takımı

14

4

04.02.2019

TOHM Atıcılık Takımı (Ankara-Diyarbakır-Kocaeli-Konya-Mersin)

11

5

06.02.2019

Halter Milli Takımı

14

6

11.02.2019

TOHM Karate Takımı (Ankara-Gaziantep-Sakarya)

21

7

18.02.2019

TOHM Karate Takımı (Kocaeli-Bursa-Trabzon)

28

8

25.02.2019

Erzurum TOHM Buz Pateni Takımı

13




2018

No.

Tarih

Takımlar

Sayı

1

02.01.2018

Sakarya SEM Kürek Takımı

10

2

08.01.2018

TOHM Kano (Rize-Artvin-Sakarya Durgunsu/ Akarsu) Takımı

24

3

15.01.2018

Kahramanmaraş TOHM Güreş Takımı

37

4

18.01.2018

Edirne TOHM Güreş Takımı

21

5

22.01.2018

Rize TOHM Güreş Takımı

26

6

25.01.2018

Bursa TOHM Güreş Takımı

18

7

01.02.2018

Büyükler Kadın Halter Milli Takımı

14

8

05.02.2018

TOHM Atıcılık Takımı (Mersin, Kocaeli, Diyarbakır)

17

9

07.02.2018

Ankara TOHM Atıcılık Takımı

16

10

09.02.2018

Bedensel Engelli Atıcılık

15

11

13.02.2018

Triatlon Milli Takımı

10

12

15.02.2018

Bedensel Engelli Okçuluk

18

13

19.02.2018

TOHM Taekwondo Takımı (Ankara, Bursa, Kayseri)

26

14

22.02.2018

TOHM Taekwondo Takımı (İzmir, Gaziantep)

25

15

26.02.2018

TOHM Taekwondo Takımı (Konya, Samsun)

30

16

05.03.2018

İzmir TOHM Cimnastik Takımı

24

17

07.03.2018

TOHM Cimnastik Takımı (Ankara, Bolu)

24

18

12.03.2018

Ankara TOHM Tenis Takımı

17

19

14.03.2018

TOHM Tenis Takımı (İzmir, Mersin, Trabzon)

21

20

19.03.2018

TOHM Atletizm Takımı (Ankara, Kayseri, Kocaeli)

16

21

21.03.2018

TOHM Atletizm Takımı (Bursa, Mersin Samsun)

19

22

23.03.2018

Bedensel Engelli Okçuluk Milli Takımı

17

23

26.03.2018

TOHM Atletizm Takımı (İzmir, Adana)

24

24

28.03.2018

TOHM Atletizm Takımı (Erzurum, Gaziantep, Konya, Trabzon)

10

25

03.04.2018

TOHM Halter Takımı (Gaziantep, Konya)

30

26

05.04.2018

Ankara TOHM Halter Takımı

17

27

09.04.2018

TOHM Okçuluk Takımı (Samsun, Antalya)

24

28

16.04.2018

Ankara TOHM Yüzme Takımı

25

29

19.04.2018

TOHM Yüzme Takımı (Bursa, Ankara)

29

30

23.04.2018

Kayseri TOHM Yüzme Takımı

25

31

25.04.2018

TOHM Yüzme Takımı (Trabzon, Adana)

22

32

07.05.2018

TOHM Eskrim Takımı (Ankara, Adıyaman)

16

33

18.06.2018

TOHM Buz Pateni Takımı

10

34

25.06.2018

TOHM Judo Takımı (Konya)

9

35

28.06.2018

TOHM Judo Takımı (Kocaeli)

19

36

02.07.2018

TOHM Judo Takımı (Samsun)

27

37

09.07.2018

TOHM Judo Takımı (Trabzon)

17

38

12.07.2018

Tekerlekli Sandalye Basketbol Genç Erkek Milli Takımı

13

39

16.07.2018

TOHM Judo Takımı (Ankara)

23

40

01.08.2018

Bedensel Engelliler Yüzme Milli Takımı

15

41

04.09.2018

Bedensel Engelliler Kort Tenisi Milli Takımı

6

42

07.09.2018

Bedensel Engelliler Taekwondo (Parataekwondo) Milli Takımı

8

43

10.09.2018

TOHM Boks Takımı (1. Grup)

12

44

17.09.2018

TOHM Boks Takımı (2. Grup)

15

45

02.10.2018

         Görme Engelliler Judo Milli Takımı

10

46

08.10.2018

Kano Milli Takımı

12

47

09.10.2018

Parataekwondo Milli Takımı

7

48

19.10.2018

Bedensel Engelliler Badminton Milli Takımı

10

49

23.10.2018

TOHM Bisiklet Takımı

8

50

05.11.2018

TOHM Atletizm Takımı (1. Grup; Ankara, Bursa)

26

51

12.11.2018

TOHM Atletizm Takımı (2. Grup; Mersin, İzmir)

15

52

19.11.2018

TOHM Atletizm Takımı (3. Grup; Adana, Konya, Samsun)

19

53

26.11.2018

TOHM Atletizm Takımı (3. Grup; Kocaeli, Trabzon, Gaziantep, Sakarya)

15

54

03.12.2018

TOHM Kayak Takımı

20

55

03.12.2018

Kayak Milli Takımı

11

56

10.12.2018

Kayaklı Koşu Milli Takımı

19

57

17.12.2018

TOHM Okçuluk Takımı

25



2017

No.

Tarih

Takımlar

Sayı

1

12.01.2017

Ankara TOHM Judo Takımı

20

2

17.01.2017

Erkek Plaj Voleybolu Milli Takımı

5

3

25.01.2017

Büyük Erkek Boks Milli Takımı

15

4

26.01.2017

Büyük Erkek Judo Milli Takımı

16

5

31.02.2017

Büyük Erkek Serbest Güreş Milli Takımı

29

6

02.02.2017

Büyük Erkek Serbest Güreş Milli Takımı

10

7

08.02.2017

Büyük Erkek Grekoromen Güreş Milli Takımı

21

8

15.02.2017

Kadın Güreş Milli Takımı

24

9

21.02.2017

Kadın Buz Hokeyi Milli Takımı

19

10

27.03.2017

TOHM Kürek Takımı

31

11

06.03.2017

TOHM Cimnastik Takımı

53

12

13.03.2017

TOHM Judo Takımı

58

13

20.03.2017

TOHM Judo Takımı

28

14

27.03.2017

İşitme Engelli Karate

32

15

30.03.2017

Atletizm (Atıcılık)

3

16

31.03.2017

Goalboll Erkek Milli Takımı

7

17

03.04.2017

Bedensel Engelli Atıcılık Milli Takımı

14

18

03.04.2017

İşitme Engelli Karate Milli Takımı

32

19

21.04.2017

İşitme Engelli Tekvando Milli Takımı

17

20

08.05.2017

İşitme Engelli Güreş Milli Takımı

28

21

10.05.2017

Bolu SEM Kayaklı Koşu Takımı

6

22

15.05.2017

İşitme Engelli Taekwondo (Pumse) Milli Takımı

6

23

15.05.2017

Özel Sporcular Atletizm Milli Takımı

10

24

17.05.2017

İşitme Engelli Tenis Milli Takımı

10

25

18.05.2017

İşitme Engelli Atletizm Milli Takımı

11

26

22.05.2017

İşitme Engelli Kadın Basketbol Milli Takımı

17

27

30.05.2017

İşitme Engelli Yüzme Milli Takımı

9

28

05.06.2017

Atletizm Milli Takımı (Yürüme Branşı)

2

29

12.06.2017

İşitme Engelli Judo Milli Takımı

18

30

14.06.2017

Özel Sporcular Yüzme Milli Takımı

9

31

09.06.2017

İşitme Engelli Karate Milli Takımı

24

32

03.07.2017

Büyükler Grekoromen Güreş Milli Takımı

13

33

26.07.2017

Sürat Pateni Erzurum TOHM

5

34

09.08.2017

Büyükler Kadın Güreş Milli Takımı

14

35

24.08.2017

Bedensel Engelli Masa Tenisi Milli Takımı

9

36

24.08.2017

Bedensel Engelli Yüzme Milli Takımı

4

37

12.09.2017

Bolu SEM Kayaklı Koşu Takımı

6

38

14.09.2017

Voleybol Federasyon Kadın Proje takımı

9

39

26.09.2017

Voleybol Federasyon Erkek Proje takımı

13

40

19.10.2017

Yüzme Atlama Milli Takımı

8

41

22.11.2017

Erkek Plaj Voleybolu Milli Takımı

6

42

25.12.2017

TOHM Kano Takımı (Durgunsu Kano)

20

2016

No.

Tarih

Takımlar

Sayı

1

06.01.2016

Okçuluk Bay-Bayan

10

2

14.01.2016

Bedensel Engelliler Masa Tenisi

12

3

19.01.2016

Kadın Goalball Milli Takımı

9

4

01.02.2016

Kadın Boks Milli Takımı

6

5

08.02.2016

Okçuluk Milli Takımı

11

6

12.02.2016

Bedensel Engelli Atıcılık Milli Takımı (Paralimpik)

10

7

15.02.2016

Erkek Boks Milli Takımı

20

8

16.02.2016

Atıcılık Milli Takımı

3

9

29.02.2016

Milas GEM Sporcu Sağlığı Eğitimi

42

10

02.03.2016

Taekwondo Milli Takımı

69

11

07.03.2016

Görme Engelli Atletizm Milli Takımı (Paralimpik)

12

12

14.03.2016

Ankara TOHM Genç Erkek Boks Takımı

11

13

15.03.2016

Bedensel Engelli Tenis (Paralimpik)

2

14

16.03.2016

Bedensel Engelli Yüzme (Paralimpik)

8

15

17.03.2016

Görme Engelli Judo (Paralimpik)

5

17

29.03.2016

Erzurum TOHM Short Track, Curling

13

18

30.03.2016

Görme Engelli Goalball (Paralimpik)

9

20

12.04.2016

Goalball Kadın Milli Takımı (Paralimpik)

9

21

19.04.2016

Tekerlekli Sandalye Erkek Basketbol Milli (P)

15

22

22.04.2016

Genç Erkek Voleybol Sporcuları

5

23

26.04.2016

İşitme Engelli Erkek Güreş Milli (Yıldız-Genç)

34

24

16.05.2016

Erkek Boks Milli Takımı (Olimpik Takım)

7

25

24.05.2016

Ankara TOHM Erkek Halter Takımı

22

26

30.05.2016

Goalball Erkek Milli Takımı

6

27

31.05.2016

Erkek Boks Milli Takımı (Olimpik Takım)

3

28

31.05.2016

Goalball Kadın Milli Takımı

9

29

07.06.2016

Ankara TOHM Tenis Takımı

12

30

10.06.2016

Kayaklı Koşu Milli Takımı

20

31

14.06.2016

Erkek İşitme Engelli Basketbol Milli Takımı

11

32

15.06.2016

Kadın İşitme Engelli Basketbol Milli Takımı

13

33

16.06.2016

Biatlon Milli Takımı

17

34

20.06.2016

İşitme Engelli Taekwondo

11

35

21.06.2016

Bedensel Engelli Masa Tenisi (paralimpik)

13

36

27.06.2016

Atıcılık Milli Takımı

2

37

28.06.2016

Ankara TOHM Tekwondo Takımı

9

38

12.07.2016

Ankara TOHM Eskrim Takımı

14

39

14.07.2016

Kadın Goalball Milli Takımı

9

40

19.07.2016

Ankara TOHM Atıcılık Takımı

17

41

22.07.2016

Bedensel Engelli Atıcılık Milli Takımı

8

42

25.07.2016

Ankara TOHM Boks Takımı (Gündüzlü)

9

43

26.07.2016

Bedensel Engelli Okçuluk Milli Takımı

7

44

29.09.2016

A Kadın Buz Hokeyi Milli Takımı

20

45

06.10.2016

Yıldız Kadın Voleybol Milli Takımı

13

46

20.10.2016

Genç Erkek Voleybol Milli Takımı

14

47

20.10.2016

Kadın ve Erkek Plaj Voleybol Milli Takımı

8

48

21.10.2016

A Kadın Boks Milli Takımı

14

49

24.10.2016

Ankara TOHM Judo Milli Takımı

21

50

17.11.2016

Ankara TOHM Yüzme

33

51

21.11.2016

Ankara TOHM Jimnastik Takımı

9

52

07.12.2016

Ankara TOHM Atletizm

10

53

14.12.2016

Atletizm Milli Takımı

9

54

21.12.2016

Bedensel Engelli Atıcılık Milli Takımı

9



Samsun Deaflympics Oyunlarına hazırlanan milli takımlarımızdan işitme engelli karate ve taekwondo milli takım sporcularına, hazırlık kampları sırasında, Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından karate milli takımına sekiz hafta süreyle haftada iki gün, toplam 35-40 seans izokinetik kalça stabilizasyon ve denge eğitimi; taekwondo milli takımına ise 8-10 seans elektroterapi ve denge eğitimi verilmiştir. Karate milli takımı oyunlar sırasında 12 madalya, taekwondo milli takımı ise takım halinde birinci olup toplam 10 madalya almıştır.

Tüm milli takım sporcularımızın hazırlık kamplarında, Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’nda bireysel değerlendirme ve eğitim programına katılmalarının sportif başarıyı arttıracağı ve daha az spor yaralanmasına maruz kalacağı düşünülmektedir.

Ağız ve Diş Sağlığı Ünitesinde Verilen Eğitimler;

1) Sporcu ağız-diş sağlığının, genel sağlık ve performans ile ilişkisine yönelik muayene sırasında interaktif eğitimler,
2) Sporculara ağız-diş sağlığının genel sağlık ve performans ile ilişkisine yönelik eğitim,
3) Antrenörlerin, uluslararası standartlara ulaşması için «ağız-diş sağlığı, spor ve performans ilişkisi» eğitimi,
4) Ağız ve diş yaralanma tedavilerini uygulamak ve önlemler almaya yönelik eğitim.

Beslenme ve Diyetetik Ünitesinde Verilen Eğitimler;
1) Tüm TOHM’lara sporcu beslenmesi ve ergojenik yardıma yönelik eğitimler,
2) Tüm SEM’lere sporcu beslenmesi ve ergojenik yardıma yönelik eğitimler,
3) Başkanlığımıza başvuran tüm Milli Takım Sporcularına sporcu beslenmesi ve ergojenik yardıma yönelik eğitim,
4) Milli takım ve TOHM sporcularına interaktif beslenme eğitimi

Psikolojik Değerlendirme ve Müdahale Birimi Tarafından Verilen Eğitimler;
Antrenör ve sporculara yönelik eğitim konuları:
  • Spor psikolojisinde kullanılan teknikler,
  • Performansı etkileyen faktörler,
  • Olimpik sporcu hayatları, olimpik seviyedeki bir sporcunun karşılaştıkları durumlar,
  • Sporcularda başarı algısı ve sonuçları; görev yönelimli ve ego yönelimli sporcular,
  • Sporda şiddetin önlenmesi,
  • Kaygının tanımı, belirtileri ve başa çıkma yöntemleri,
  • Önyargılar ve beklentilerin performansın üzerindeki etkisi,
  • Konsantrasyon tanımı, alanları ve konsantrasyon tekniği (anahtar kelime) uygulaması,
  • Aşırı antrenman sendromunun tanımı, zaman ve enerji yönetimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler
  • Motivasyon,
  • Zihinde Canlandırma
  • Hedef Belirleme
  • İç konuşma
  • Farkındalık çalışmaları