Fizyoterapi Ve Sportif Rehabilitasyon Birimi

BİRİM SORUMLUSUBanu KABAK
Uzman Fizyoterapist

13 Haziran 1973 yılında İzmir’de dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini İzmir’de tamamladı. 1995 yılında Hacettepe Üniversitesi Fizik tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Okulunu bitirdi. Sırasıyla Zıraat Bankası İstanbul Bölge Müdürlüğü Fizik Tedavi Kliniği, Gençlik ve Spor Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü, Gençlik ve Spor Bakanlığı Diyarbakır İl Müdürlüğünde görev yaptı. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi “Spor Fizyolojisi” Anabilim dalında yüksek lisansa başladı. Halen Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü Sağlık İşleri Daire Başkanlığında fizyoterapist olarak görev yapmaktadır. Birçok ulusal ve uluslararası organizasyonda fizyoterapist olarak görev yapmıştır. Ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanmış çalışmaları bulunmaktadır. Evli ve bir çocuk annesidir.

Bölümümüzde verilen hizmetler aşağıdaki gibidir.
  1. Fiziksel ve Fizyolojik Değerlendirme: Bu ölçüm sonuçlarından sporcuların yağ yüzdesi, yağsız vücut kitlesi, yağ ağırlığı ve somatotipleri (vücut kompozisyonları) belirlenmektedir.
  2. Sporcularda Postür Analizi: Sporcularda duruş bozuklukları incelenir. Duruş bozukluğu saptanan sporculara manuel kas testi yapılarak kas kuvvet ve kas esnekliği değerlendirilir ve buna uygun egzersizler fizyoterapistler tarafından verilir. Eğer kemikte anomali düşünülüyorsa doktora sevk edilir. Taban problemleri olan sporcularda tabanlık desteği önerilir. Postür analiz cihazı olmadığı için bu konuda deneyimli olan fizyoterapistlerin vücutta baz aldıkları noktalar işaretlenerek yaklaşık bir sonuca ulaşılmaktadır.
  3. Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Uygulamaları: Fizyoterapi için gerekli cihazlar (iki adet US, iki adet kombine elektroterapi, birer adet laser, JOBST, hotpack, infraruj-ultraviyole lambası, coldpack, bel ve boyun traksiyon cihazı) mevcuttur. Aynı anda 5 sporcuya birden fizik tedavi hizmeti verilebilmektedir.
  4. Spor Yaralanmaları Tedavileri: Sporculara spor yaralanmalarına göre mobilizasyon, traksiyon ve friksiyon uygulamaları ile taping, kinesiotape ve elastik bandaj uygulamaları yapılmaktadır.
  5. İzokinetik Kuvvet Ölçümleri: Kas kuvvetinin değerlendirilmesi amacıyla uygular yapılmaktadır. (İZOMED-2000 Cihazı)
  6. Denge Ölçümü: Sporcularda dengeyi ölçmek ve geliştirmek amaçlı kullanılmaktadır. (HUBER Denge Cihazı)